Тирено-Адријатико 2019

54. издание на велосипедската трка
Тирено-Адријатико 2019
Детали за трката
Издание54. Тирено-Адријатико
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи7
Датуми13 – 19 март
Растојание1.041 км
ДржаваITA Италија
ПоаѓалиштеЛидо ди Камаиоре
ОдредиштеСан Бенедето дел Тронто
Екипи23
Возачи на почеток161
Возачи на крај140
Просечна брзина40,876 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма)
ВторопласиранGBR Адам Јејтс (Мичелтон-Скот)
ТретопласиранDEN Јакоб Фуглсанг (Астана)
БодовенITA Мирко Маестри (Бардијани ЦСФ)
ПланинскиKAZ Алексеј Луценко (Астана)
МладинскиNED Сам Омен (Тим ДСМ)
ЕкипенUSA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
◀20182020▶
Документација

Тирено-Адријатико 2019 — 54. издание на велосипедската етапна трка Тирено-Адријатико, која се одржала помеѓу 13 и 19 март како седми настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од Примож Роглич од екипата Џамбо-Висма.

Екипи уреди

Бидејќи Тирено-Адријатико е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Пет професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 23 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (5)

Рута уреди

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1  13 марЛидо ди Камаиоре – Лидо ди Камаиоре
 
екипен хронометар
21,5  Мичелтон-Скот    Мајкл Хепберн  
2  14 марЛидо ди Камаиоре – Помаранче
 
среднопланинска етапа
189  Жилијан Алафилип    Адам Јејтс  
3  15 марПомаранче – Фолињо
 
рамна етапа
189  Елија Вивијани    Адам Јејтс  
4  16 марФолињо – Фосомброне
 
ридеста етапа
223  Алексеј Луценко    Адам Јејтс  
5  17 марКоли ал Метауро – Реканати
 
среднопланинска етапа
178  Јакоб Фуглсанг    Адам Јејтс  
6  18 марМателика – Јеси
 
рамна етапа
195  Жилијан Алафилип    Адам Јејтс  
7  19 марСан Бенедето дел ТронтоСан Бенедето дел Тронто
 
индивидуален хронометар
10,5  Виктор Кампенертс    Примож Роглич  

Етапи уреди

Етапа 1 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. Мичелтон-Скот 2019 22' 25
2. Џамбо-Висма 2019 + 7
3. Санвеб 2019 + 22
4. Декојнинк-Квик Степ 2019 + 37
5. Инеос 2019 + 47
6. Лото-Судал 2019 + 54
7. ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг 2019 + 56
8. Групама-ФДЖ 2019 + 58
9. Израелска велосипедска академија 2019 + 1' 05
10. Бахреин-Мерида 2019 + 1' 10
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Мајкл Хепберн  Мичелтон-Скот22ч 25' 00
2.   Брент Букволтер Мичелтон-Скот+ 0
3.   Лук Дарбриџ Мичелтон-Скот+ 0
4.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
5.   Александер Едмондсон Мичелтон-Скот+ 3
6.   Јос ван Емден Џамбо-Висма+ 7
7.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 7
8.   Кун Бауман Џамбо-Висма+ 7
9.   Тони Мартин Џамбо-Висма+ 7
10.   Лауренс де Плус  Џамбо-Висма+ 7
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ4ч 48' 09
2.   Грег ван Авермат ССС+ 0
3.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
4.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 0
5.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 0
6.   Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 0
7.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 0
8.   Ваут Пулс Тим Скај+ 0
9.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 0
10.   Тим Веленс Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс  Мичелтон-Скот5ч 10' 34
2.   Брент Букволтер Мичелтон-Скот+ 0
3.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 7
4.   Лауренс де Плус  Џамбо-Висма+ 7
5.   Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 22
6.   Том Димулен Тим ДСМ+ 22
7.   Сам Омен Тим ДСМ+ 22
8.   Жилијан Алафилип   Декојнинк-Квик Степ+ 27
9.   Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 37
10.   Ваут Пулс Тим Скај+ 47
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ5ч 26' 45
2.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3.   Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
4.   Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 0
5.   Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 0
6.   Давиде Чимолаи Израелска велосипедска академија+ 0
7.   Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
8.   Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
9.   Давиде Балерини Астана+ 0
10.   Лука Пачони Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс  Мичелтон-Скот10ч 37' 19
2.   Брент Букволтер Мичелтон-Скот+ 0
3.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 7
4.   Лауренс де Плус  Џамбо-Висма+ 7
5.   Том Димулен Тим ДСМ+ 22
6.   Сам Омен Тим ДСМ+ 22
7.   Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 22
8.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 27
9.   Ваут Пулс Тим Скај+ 47
10.   Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 47
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Алексеј Луценко Астана5ч 16' 29
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 0
3.   Адам Јејтс  Мичелтон-Скот+ 0
4.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 0
5.   Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 9
6.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 23
7.   Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 23
8.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 23
9.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 23
10.   Ваут Пулс Тим Скај+ 23
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс  Мичелтон-Скот15ч 53' 42
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 7
3.   Том Димулен Тим ДСМ+ 50
4.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 56
5.   Сам Омен  Тим ДСМ+ 56
6.   Алексеј Луценко  Астана+ 1' 06
7.   Ваут Пулс Тим Скај+ 1' 16
8.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 19
9.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 21
10.   Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Јакоб Фуглсанг Астана4ч 39' 32
2.   Адам Јејтс  Мичелтон-Скот+ 40
3.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 56
4.   Том Димулен Тим ДСМ+ 1' 39
5.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 1' 53
6.   Ваут Пулс Тим Скај+ 1' 57
7.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 2' 09
8.   Алекси Вијермоз АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 12
9.   Тиш Бенот Лото-Судал+ 2' 12
10.   Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 2' 12
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс   Мичелтон-Скот20ч 33' 48
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 25
3.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 35
4.   Том Димулен Тим ДСМ+ 1' 55
5.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 2' 34
6.   Ваут Пулс Тим Скај+ 2' 39
7.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 2' 46
8.   Сам Омен  Тим ДСМ+ 2' 58
9.   Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 3' 03
10.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 3' 26
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ4ч 42' 11
2.   Давиде Чимолаи Израелска велосипедска академија+ 0
3.   Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
4.   Клеман Вентурини АГ2Р Ла Мондијал+ 0
5.   Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
6.   Максимилијано Ричезе Декојнинк-Квик Степ+ 0
7.   Јенс Кекелејре Лото-Судал+ 0
8.   Грег ван Авермат ССС+ 0
9.   Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
10.   Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
Извор: ProCyclingStats
 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Адам Јејтс  Мичелтон-Скот25ч 15' 59
2.   Примож Роглич Џамбо-Висма+ 25
3.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 35
4.   Том Димулен Тим ДСМ+ 1' 55
5.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 2' 24
6.   Ваут Пулс Тим Скај+ 2' 39
7.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 2' 46
8.   Сам Омен  Тим ДСМ+ 2' 58
9.   Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 3' 03
10.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 3' 26
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7 уреди

 Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1.   Виктор Кампенертс Лото-Судал11' 23
2.   Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 3
3.   Јос ван Емден Џамбо-Висма+ 4
4.   Себастијан Лангевелд ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 6
5.   Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ+ 7
6.   Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 8
7.   Том Димулен Тим ДСМ+ 8
8.   Роан Денис Бахреин-Мерида+ 9
9.   Мајкл Хепберн Мичелтон-Скот+ 11
10.   Филипо Гана Тим Скај+ 12
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман уреди

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Примож Роглич  Џамбо-Висма25ч 28' 00
2.   Адам Јејтс Мичелтон-Скот+ 1
3.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 30
4.   Том Димулен Тим ДСМ+ 1' 25
5.   Тибо Пино Групама-ФДЖ+ 2' 32
6.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 2' 34
7.   Ваут Пулс Тим Скај+ 2' 42
8.   Сајмон Кларк ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 3' 01
9.   Сам Омен  Тим ДСМ+ 3' 12
10.   Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 3' 18
Извор: ProCyclingStats


Поредок уреди

На Тирено-Адријатико 2019 постоеле четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист на крајот на секоја етапа. Постоеле временски бонуси за првите тројца на друмските етапи: етапниот победник добивал десет секунди, додека второпласираниот и третопласираниот добивале шест односно четири секунди, соодветно. Временски бонуси добивале и првите тројца возачи на средниве спринтови — три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал сината маичка. Овој пласман бил сметан за најважен на Тирено-Адријатико 2019 и победникот на пласманот бил сметан за победник на трката.

Бодови за етапна победа
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Добиени бодови 12 10 8 7 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман, каде била доделувана црвената маичкамаичка. Во бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршеле во првите десет на етапите. За разлика од бодовниот пласман на Тур де Франс, видот на етапата немало влијание на бодовите кои се добивале  – секоја етапа имало подеднаков број на достапни бодови во ист сооднос. Исто така, бодови можеле да се добијат и на средниве спринтови; пет бода за првиот кој ќе ја помине линијата, три бода за вториот, два бода за третиот и еден за четвртиот.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7
Бодови за врвна 15 10 7 5 3 2 1
Бодови за една категорија 5 3 2 1 0

Имало и планински пласман, а предводникот во пласманот ја добивал зелената маичка. Во планинскиот пласман, бодовите биле добивани доколку се стигне на врвот на искачувањето пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како врвно или со една категорија, при што повеќе бодови биле достапни на врвното искачување. За Сасотето, првите седум возачи освојувале бодови, додека на другите искачувања, само првите четворица освојувале бодови.

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележена со белата маичка. Пласманот се пресметувал на ист начин како генералниот пласман, но учествувале само возачи родени на или по 1 јануари 1994 година.

Постоел и екипен пласман, во кој времињата биле додавани времињата на тројцата најдобри велосипедисти по екипа на секоја етапа; водечка екипа на крајот на трката била онаа со најмало вкупно време.

Етапа Победник Генерален пласман
 
Бодовен пласман
 
Планински пласман
 
Пласман за млад возач
 
Екипен пласман
1 Мичелтон-Скот Мајкл Хепберн недоделена недоделена Лауренс де Плус Мичелтон-Скот
2 Жилијан Алафилип Адам Јејтс Жилијан Алафилип Жилијан Алафилип Џамбо-Висма
3 Елија Вивијани Мирко Маестри Натнаел Беране
4 Алексеј Луценко Алексеј Луценко Сам Омен ЕФ Едукејшн Фирст
5 Јакоб Фуглсанг Адам Јејтс
6 Жилијан Алафилип Мирко Маестри
7 Виктор Кампенертс Примож Роглич
На крај Примож Роглич Мирко Маестри Алексеј Луценко Сам Омен ЕФ Едукејшн Фирст

Список на учесници уреди

Наводи уреди

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.

Надворешни врски уреди