Тирено-Адријатико

Тирено-Адријатико (неофицијално наречена и Трка на две мориња) — елитна велосипедска етапна трка помеѓу бреговите на Тиренско и Јадранско Море во Италија. Традиционално се одржува во почетокот на сезоната и се смета за важна подготовка за класичната трка Милано-Санремо. Од 2005 до 2007, била дел од календарот на UCI ProTour, и иако била класификувана во 2008 како настан од европската турнеја, кога организаторот RCS ги повлекол сите негови настани од примарниот календар на UCI, трката станала дел од календарот на Светски ранкинг на UCI следната година.

Тирено-Адријатико
За трката
Датумсредина на март
Регион Италија
Месно имеTirreno–Adriatico (италијански)
ПрекарТрка на две мориња
ДисциплинаДрумски
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
ОрганизаторRCS Sport
Историја
Прво одржување1966 (1966)
Одржувања57 (до 2022)
Прв победник Дино Ѕандегу (ИТА)
Најмногу победи Роже де Влеминк (БЕЛ) (6 победи)
Неодамнешен победник Тадеј Погачар (СЛО)

Првпат била одржана во 1966 и тоа издание се состоело од 3 етапи, кои веќе од наредното издание на трката станале 5 до 1984. Од 1984 трката се состоела од 6, 7 или 8 етапи; меѓутоа, од 2002 станала седумдневна трка. Од второто издание на трката секогаш завршува во Сан Бенедето дел Тронто.[1]

Со освојување на шест последователни изданија (1972–77), Роже де Влеминк го држи рекордот по број на освоени победи.[1]

Таа е една од неколкуте велосипедски трки, на која Еди Меркс нема остварено победа.[2][3]

Список на победници

уреди
Година Победник Етапи Должина (км)
1966   Дино Ѕандегу (ИТА) 3 604
1967   Франко Битоси (ИТА) 5 1.068
1968   Клаудио Мичелото (ИТА) 5 1.037
1969   Карло Чијапано (ИТА) 5 946
1970   Антон Хубрехтс (БЕЛ) 5 913
1971   Итало Зилиоли (ИТА) 5 985
1972   Роџер де Флеминк (БЕЛ) 5 884
1973   Роџер де Флеминк (БЕЛ) 5 582
1974   Роџер де Флеминк (БЕЛ) 5 781
1975   Роџер де Флеминк (БЕЛ) 5 816
1976   Роџер де Флеминк (БЕЛ) 5 882
1977   Роџер де Флеминк (БЕЛ) 5 809
1978   Џузепе Сарони (ИТА) 5 864
1979   Кнут Кнудсен (НОР) 5 916
1980   Франческо Мозер (ИТА) 5 814
1981   Франческо Мозер (ИТА) 5 835
1982   Џузепе Сарони (ИТА) 5 820
1983   Роберто Висентини (ИТА) 5 857
1984   Томи Прим (ШВЕ) 6 1.043
1985   Јоп Зетемелк (ХОЛ) 6 1.011
1986   Луцијано Работини (ИТА) 6 981
1987   Ролф Соренсен (ДАН) 6 936
1988   Ерих Мехлер (ШВА) 6 930
1989   Тони Ромингер (ШВА) 7 1.071
1990   Тони Ромингер (ШВА) 8 1.041
1991   Херминио Дијаз-Забала (ШПА) 8 1.317
1992   Ролф Соренсен (ДАН) 8 1.166
1993   Маурицио Фондрист (ИТА) 8 1.431
1994   Џорџо Фурлан (ИТА) 8 1.316
1995   Стефано Колаге (ИТА) 8 1.422
1996   Франческо Касагранде (ИТА) 8 1.370
1997   Роберто Петито (ИТА) 8 1.162
1998   Ролф Јерман (ШВА) 8 1.437
1999   Мишел Бартоли (ИТА) 8 1.412
2000   Абрахам Олано (ШПА) 8 1.249
2001   Давид Ребелин (ИТА) 8 1.155
2002   Ерик Декер (ХОЛ) 7 1.049
2003   Филипо Поцато (ИТА) 7 1.235
2004   Паоло Бетини (ИТА) 7 1.228
2005   Оскар Фреир (ШПА) 7 1.214
2006   Томас Декер (ХОЛ) 7 1.108
2007   Андреас Кледен (ГЕР) 7 1.097
2008   Фабијан Канчелара (ШВА) 7 1.122
2009   Микеле Скарпони (ИТА) 7 1.095
2010   Стефано Гарцели (ИТА) 7 1.229
2011   Кадел Еванс (АВС) 7 1.075
2012   Винченцо Нибали (ИТА) 7 1.063
2013   Винченцо Нибали (ИТА) 7 1.060,1
2014   Алберто Контадор (ШПА) 7 1.034,6
2015   Наиро Кинтана (КОЛ) 7 1.006,4
2016   Грег ван Авермат (БЕЛ) 6 851
2017   Наиро Кинтана (КОЛ) 7 1.030,7
2018   Михал Квјатковски (ПОЛ) 7 992,5
2019   Примож Роглич (СЛО) 7 1.048,5
2020   Сајмон Јејтс (ВБР) 8 1.138,1
2021   Тадеј Погачар (СЛО) 7 1.104,1
2022   Тадеј Погачар (СЛО) 7 1.133,9

Повеќекратни победници

уреди
Победи Велосипедист Изданија
6   Роже де Влеминк (БЕЛ) 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977
2   Џузепе Сарони (ИТА) 1978, 1982
  Франческо Мозер (ИТА) 1980, 1981
  Ролф Серенсен (ДАН) 1987, 1992
  Тони Ромингер (ШВА) 1989, 1990
  Винченцо Нибали (ИТА) 2012, 2013
  Наиро Кинтана (КОЛ) 2015, 2017
  Тадеј Погачар (СЛО) 2021, 2022

Победи по земја

уреди
Победи Земја
24   Италија
8   Белгија
5   Швајцарија
4   Шпанија
3   Словенија,   Холандија
2   Данска ,   Колумбија
1   Австралија,   Обединето Кралство,   Германија,   Норвешка,   Полска,   Шведска

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Baroni, Francesco (2008). La Bicicletta. Mito, tecnica e passione. Edizioni White Star. p.238-239. ISBN 978-88-540-0635-5
  2. „Официјална страница на Тирено-Адријатико - Достигнувања“ Архивирано на 10 март 2013 г.. 12 февруари 2013
  3. ((италијански))"Il Palmares di Eddy Merckx" Архивирано на 12 март 2014 г., MuseoCiclismo.it. 12 февруари 2013

Надворешни врски

уреди