778 пр. н. е.

(Пренасочено од 778 п.н.е.)
< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

778 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 778. година пред новата ера, 778. од првиот милениум п.н.е., 78. од 8 век п.н.е. и деветта од 770-тите п.н.е.

779 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар779 п.н.е.
DCCLXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 102
Старогрчка ера3 пред 1. олимпијада
Асирски календар3972
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1371
Берберски календар172
Будистички календар−234
Бурмански календар−1416
Византиски календар4730–4731
Кинески календар辛酉(мет. петел)
1918 или 1858
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
1919 или 1859
Коптски календар−1062 – −1061
Етиопски календар−786 – −785
Еврејски календар2982–2983
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−722 – −721
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2322–2323
Холоценски календар9222
Ирански календар1400 п.п. – 1399 п.п.
Исламски календар1443 п.х. – 1442 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1555
Мингуо-календар2690 пред Р. Кина
民前2690年
Нанакшахи−2246
Тајландски сончев календар−236 – −235
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−652 или −1033 или −1805
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−651 или −1032 или −1804

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4730 и 4731 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3972 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2982 и 2983 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 25 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 778 година се протега во 1858 и 1859, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1918 и 1919 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 235 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1442 и 1441 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди