< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

702 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 702. година пред новата ера, 702. од првиот милениум п.н.е., 2. од 8 век п.н.е. и трета од 700-тите п.н.е.

703 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар703 п.н.е.
DCCII п.н.е.
Ab urbe condita51
Староегипетска ераXXV династија, 50
- ФараонШебитку, 5
Старогрчка ера19.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4048
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1295
Берберски календар248
Будистички календар−158
Бурмански календар−1340
Византиски календар4806–4807
Кинески календар丁丑(огн. вол)
1994 или 1934
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
1995 или 1935
Коптски календар−986 – −985
Етиопски календар−710 – −709
Еврејски календар3058–3059
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−646 – −645
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2398–2399
Холоценски календар9298
Ирански календар1324 п.п. – 1323 п.п.
Исламски календар1365 п.х. – 1364 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1631
Мингуо-календар2614 пред Р. Кина
民前2614年
Нанакшахи−2170
Тајландски сончев календар−160 – −159
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
−576 или −957 или −1729
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
−575 или −956 или −1728

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4806 и 4807 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4048 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3058 и 3059 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 51.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 702 година се протега во 1934 и 1935, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1994 и 1995 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 159 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1364 и 1363 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...