< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

751 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 751. година пред новата ера, 751. од првиот милениум п.н.е., 51. од 8 век п.н.е. и втора од 750-тите п.н.е.

752 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар752 п.н.е.
DCCLI п.н.е.
Ab urbe condita2
Староегипетска ераXXV династија, 1
- ФараонПије, 1
Старогрчка ера7. олимпијада (победник
Асирски календар3999
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1344
Берберски календар199
Будистички календар−207
Бурмански календар−1389
Византиски календар4757–4758
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
1945 или 1885
    — до —
己丑年 (зем. вол)
1946 или 1886
Коптски календар−1035 – −1034
Етиопски календар−759 – −758
Еврејски календар3009–3010
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−695 – −694
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2349–2350
Холоценски календар9249
Ирански календар1373 п.п. – 1372 п.п.
Исламски календар1415 п.х. – 1414 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1582
Мингуо-календар2663 пред Р. Кина
民前2663年
Нанакшахи−2219
Тајландски сончев календар−209 – −208
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
−625 или −1006 или −1778
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
−624 или −1005 или −1777

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4757 и 4758 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3999 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3009 и 3010 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 751 година се протега во 1885 и 1886, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1945 и 1946 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 208 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1414 и 1413 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...