< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

745 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 745. година пред новата ера, 745. од првиот милениум п.н.е., 45. од 8 век п.н.е. и шеста од 740-тите п.н.е.

746 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар746 п.н.е.
DCCXLV п.н.е.
Ab urbe condita8
Староегипетска ераXXV династија, 7
- ФараонПије, 7
Старогрчка ера8.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4005
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1338
Берберски календар205
Будистички календар−201
Бурмански календар−1383
Византиски календар4763–4764
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
1951 или 1891
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
1952 или 1892
Коптски календар−1029 – −1028
Етиопски календар−753 – −752
Еврејски календар3015–3016
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−689 – −688
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2355–2356
Холоценски календар9255
Ирански календар1367 п.п. – 1366 п.п.
Исламски календар1409 п.х. – 1408 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1588
Мингуо-календар2657 пред Р. Кина
民前2657年
Нанакшахи−2213
Тајландски сончев календар−203 – −202
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
−619 или −1000 или −1772
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
−618 или −999 или −1771

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4763 и 4764 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4005 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3015 и 3016 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 8.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 745 година се протега во 1891 и 1892, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1951 и 1952 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 202 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1408 и 1407 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...