< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

767 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 767. година пред новата ера, 767. од првиот милениум п.н.е., 67. од 8 век п.н.е. и осма од 760-тите п.н.е.

768 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар768 п.н.е.
DCCLXVII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 113
Старогрчка ера3. олимпијада (победник
Асирски календар3983
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1360
Берберски календар183
Будистички календар−223
Бурмански календар−1405
Византиски календар4741–4742
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
1929 или 1869
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
1930 или 1870
Коптски календар−1051 – −1050
Етиопски календар−775 – −774
Еврејски календар2993–2994
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−711 – −710
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2333–2334
Холоценски календар9233
Ирански календар1389 п.п. – 1388 п.п.
Исламски календар1432 п.х. – 1431 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1566
Мингуо-календар2679 пред Р. Кина
民前2679年
Нанакшахи−2235
Тајландски сончев календар−225 – −224
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−641 или −1022 или −1794
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−640 или −1021 или −1793

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4741 и 4742 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3983 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2993 и 2994 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 14 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 767 година се протега во 1869 и 1870, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1929 и 1930 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 224 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1431 и 1430 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...