< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

749 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 749. година пред новата ера, 749. од првиот милениум п.н.е., 49. од 8 век п.н.е. и последна од 740-тите п.н.е.

750 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар750 п.н.е.
DCCXLIX п.н.е.
Ab urbe condita4
Староегипетска ераXXV династија, 3
- ФараонПије, 3
Старогрчка ера7.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4001
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1342
Берберски календар201
Будистички календар−205
Бурмански календар−1387
Византиски календар4759–4760
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
1947 или 1887
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
1948 или 1888
Коптски календар−1033 – −1032
Етиопски календар−757 – −756
Еврејски календар3011–3012
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−693 – −692
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2351–2352
Холоценски календар9251
Ирански календар1371 п.п. – 1370 п.п.
Исламски календар1413 п.х. – 1412 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1584
Мингуо-календар2661 пред Р. Кина
民前2661年
Нанакшахи−2217
Тајландски сончев календар−207 – −206
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−623 или −1004 или −1776
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−622 или −1003 или −1775

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4759 и 4760 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4001 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3011 и 3012 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 4.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 749 година се протега во 1887 и 1888, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1947 и 1948 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 206 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1412 и 1411 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...