< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

729 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 729. година пред новата ера, 729. од првиот милениум п.н.е., 29. од 8 век п.н.е. и последна од 720-тите п.н.е.

730 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар730 п.н.е.
DCCXXIX п.н.е.
Ab urbe condita24
Староегипетска ераXXV династија, 23
- ФараонПије, 23
Старогрчка ера12.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4021
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1322
Берберски календар221
Будистички календар−185
Бурмански календар−1367
Византиски календар4779–4780
Кинески календар庚戌(мет. куче)
1967 или 1907
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
1968 или 1908
Коптски календар−1013 – −1012
Етиопски календар−737 – −736
Еврејски календар3031–3032
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−673 – −672
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2371–2372
Холоценски календар9271
Ирански календар1351 п.п. – 1350 п.п.
Исламски календар1393 п.х. – 1391 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1604
Мингуо-календар2641 пред Р. Кина
民前2641年
Нанакшахи−2197
Тајландски сончев календар−187 – −186
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
−603 или −984 или −1756
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
−602 или −983 или −1755

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4779 и 4780 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4021 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3031 и 3032 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 24.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 729 година се протега во 1907 и 1908, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1967 и 1968 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 186 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1392 и 1390 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...