< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

709 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 709. година пред новата ера, 709. од првиот милениум п.н.е., 9. од 8 век п.н.е. и последна од 700-тите п.н.е.

710 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар710 п.н.е.
DCCIX п.н.е.
Ab urbe condita44
Староегипетска ераXXV династија, 43
- ФараонШабака, 12
Старогрчка ера17.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4041
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1302
Берберски календар241
Будистички календар−165
Бурмански календар−1347
Византиски календар4799–4800
Кинески календар庚午(мет. коњ)
1987 или 1927
    — до —
辛未年 (мет. коза)
1988 или 1928
Коптски календар−993 – −992
Етиопски календар−717 – −716
Еврејски календар3051–3052
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−653 – −652
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2391–2392
Холоценски календар9291
Ирански календар1331 п.п. – 1330 п.п.
Исламски календар1372 п.х. – 1371 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1624
Мингуо-календар2621 пред Р. Кина
民前2621年
Нанакшахи−2177
Тајландски сончев календар−167 – −166
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−583 или −964 или −1736
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−582 или −963 или −1735

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4799 и 4800 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4041 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3051 и 3052 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 44.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 709 година се протега во 1927 и 1928, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1987 и 1988 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 166 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1371 и 1370 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...