< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

741 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 741. година пред новата ера, 741. од првиот милениум п.н.е., 41. од 8 век п.н.е. и втора од 740-тите п.н.е.

742 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар742 п.н.е.
DCCXLI п.н.е.
Ab urbe condita12
Староегипетска ераXXV династија, 11
- ФараонПије, 11
Старогрчка ера9.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4009
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1334
Берберски календар209
Будистички календар−197
Бурмански календар−1379
Византиски календар4767–4768
Кинески календар戊戌(зем. куче)
1955 или 1895
    — до —
己亥年 (зем. свиња)
1956 или 1896
Коптски календар−1025 – −1024
Етиопски календар−749 – −748
Еврејски календар3019–3020
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−685 – −684
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2359–2360
Холоценски календар9259
Ирански календар1363 п.п. – 1362 п.п.
Исламски календар1405 п.х. – 1404 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1592
Мингуо-календар2653 пред Р. Кина
民前2653年
Нанакшахи−2209
Тајландски сончев календар−199 – −198
Тибетски календар阳土狗年
(машка земја-куче)
−615 или −996 или −1768
    — до —
阴土猪年
(женска земја-свиња)
−614 или −995 или −1767

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4767 и 4768 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4009 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3019 и 3020 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 12.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 741 година се протега во 1895 и 1896, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1955 и 1956 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 198 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1404 и 1403 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...