< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

769 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 769. година пред новата ера, 769. од првиот милениум п.н.е., 69. од 8 век п.н.е. и последна од 760-тите п.н.е.

770 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар770 п.н.е.
DCCLXIX п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 111
Старогрчка ера2.. олимпијада, год. 3
Асирски календар3981
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1362
Берберски календар181
Будистички календар−225
Бурмански календар−1407
Византиски календар4739–4740
Кинески календар庚午(мет. коњ)
1927 или 1867
    — до —
辛未年 (мет. коза)
1928 или 1868
Коптски календар−1053 – −1052
Етиопски календар−777 – −776
Еврејски календар2991–2992
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−713 – −712
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2331–2332
Холоценски календар9231
Ирански календар1391 п.п. – 1390 п.п.
Исламски календар1434 п.х. – 1433 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1564
Мингуо-календар2681 пред Р. Кина
民前2681年
Нанакшахи−2237
Тајландски сончев календар−227 – −226
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−643 или −1024 или −1796
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−642 или −1023 или −1795

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4739 и 4740 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3981 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2991 и 2992 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 16 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 769 година се протега во 1867 и 1868, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1927 и 1928 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 226 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1433 и 1432 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди