< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

707 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 707. година пред новата ера, 707. од првиот милениум п.н.е., 7. од 8 век п.н.е. и осма од 700-тите п.н.е.

708 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар708 п.н.е.
DCCVII п.н.е.
Ab urbe condita46
Староегипетска ераXXV династија, 45
- ФараонШабака, 14
Старогрчка ера18. олимпијада (победник
Асирски календар4043
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1300
Берберски календар243
Будистички календар−163
Бурмански календар−1345
Византиски календар4801–4802
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
1989 или 1929
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
1990 или 1930
Коптски календар−991 – −990
Етиопски календар−715 – −714
Еврејски календар3053–3054
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−651 – −650
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2393–2394
Холоценски календар9293
Ирански календар1329 п.п. – 1328 п.п.
Исламски календар1370 п.х. – 1369 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1626
Мингуо-календар2619 пред Р. Кина
民前2619年
Нанакшахи−2175
Тајландски сончев календар−165 – −164
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−581 или −962 или −1734
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
−580 или −961 или −1733

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4801 и 4802 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4043 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3053 и 3054 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 46.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 707 година се протега во 1929 и 1930, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1989 и 1990 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 164 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1369 и 1368 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...