< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

774 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 774. година пред новата ера, 774. од првиот милениум п.н.е., 74. од 8 век п.н.е. и петта од 770-тите п.н.е.

775 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар775 п.н.е.
DCCLXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 106
Старогрчка ера1.. олимпијада, год. 2
Асирски календар3976
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1367
Берберски календар176
Будистички календар−230
Бурмански календар−1412
Византиски календар4734–4735
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
1922 или 1862
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
1923 или 1863
Коптски календар−1058 – −1057
Етиопски календар−782 – −781
Еврејски календар2986–2987
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−718 – −717
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2326–2327
Холоценски календар9226
Ирански календар1396 п.п. – 1395 п.п.
Исламски календар1439 п.х. – 1438 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1559
Мингуо-календар2686 пред Р. Кина
民前2686年
Нанакшахи−2242
Тајландски сончев календар−232 – −231
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
−648 или −1029 или −1801
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
−647 или −1028 или −1800

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4734 и 4735 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3976 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2986 и 2987 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 21 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 774 година се протега во 1862 и 1863, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1922 и 1923 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 231 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1438 и 1437 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...