< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

787 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 787. година пред новата ера, 787. од првиот милениум п.н.е., 87. од 8 век п.н.е. и осма од 780-тите п.н.е.

788 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар788 п.н.е.
DCCLXXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 93
Старогрчка ера12 пред 1. олимпијада
Асирски календар3963
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1380
Берберски календар163
Будистички календар−243
Бурмански календар−1425
Византиски календар4721–4722
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
1909 или 1849
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
1910 или 1850
Коптски календар−1071 – −1070
Етиопски календар−795 – −794
Еврејски календар2973–2974
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−731 – −730
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2313–2314
Холоценски календар9213
Ирански календар1409 п.п. – 1408 п.п.
Исламски календар1452 п.х. – 1451 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1546
Мингуо-календар2699 пред Р. Кина
民前2699年
Нанакшахи−2255
Тајландски сончев календар−245 – −244
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−661 или −1042 или −1814
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−660 или −1041 или −1813

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4721 и 4722 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3963 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2973 и 2974 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 34 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 787 година се протега во 1849 и 1850, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1909 и 1910 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 244 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1451 и 1450 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...