< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

716 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 716. година пред новата ера, 716. од првиот милениум п.н.е., 16. од 8 век п.н.е. и седма од 710-тите п.н.е.

717 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар717 п.н.е.
DCCXVI п.н.е.
Ab urbe condita37
Староегипетска ераXXV династија, 36
- ФараонШабака, 5
Старогрчка ера15.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4034
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1309
Берберски календар234
Будистички календар−172
Бурмански календар−1354
Византиски календар4792–4793
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
1980 или 1920
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
1981 или 1921
Коптски календар−1000 – −999
Етиопски календар−724 – −723
Еврејски календар3044–3045
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−660 – −659
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2384–2385
Холоценски календар9284
Ирански календар1338 п.п. – 1337 п.п.
Исламски календар1379 п.х. – 1378 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1617
Мингуо-календар2628 пред Р. Кина
民前2628年
Нанакшахи−2184
Тајландски сончев календар−174 – −173
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
−590 или −971 или −1743
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−589 или −970 или −1742

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4792 и 4793 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4034 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3044 и 3045 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 37.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 716 година се протега во 1920 и 1921, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1980 и 1981 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 173 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1378 и 1377 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...