< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

715 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 715. година пред новата ера, 715. од првиот милениум п.н.е., 15. од 8 век п.н.е. и шеста од 710-тите п.н.е.

716 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар716 п.н.е.
DCCXV п.н.е.
Ab urbe condita38
Староегипетска ераXXV династија, 37
- ФараонШабака, 6
Старогрчка ера16. олимпијада (победник
Асирски календар4035
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1308
Берберски календар235
Будистички календар−171
Бурмански календар−1353
Византиски календар4793–4794
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
1981 или 1921
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
1982 или 1922
Коптски календар−999 – −998
Етиопски календар−723 – −722
Еврејски календар3045–3046
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−659 – −658
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2385–2386
Холоценски календар9285
Ирански календар1337 п.п. – 1336 п.п.
Исламски календар1378 п.х. – 1377 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1618
Мингуо-календар2627 пред Р. Кина
民前2627年
Нанакшахи−2183
Тајландски сончев календар−173 – −172
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−589 или −970 или −1742
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−588 или −969 или −1741

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4793 и 4794 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4035 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3045 и 3046 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 38.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 715 година се протега во 1921 и 1922, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1981 и 1982 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 172 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1377 и 1376 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...