< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

783 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 783. година пред новата ера, 783. од првиот милениум п.н.е., 83. од 8 век п.н.е. и четвртта од 780-тите п.н.е.

784 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар784 п.н.е.
DCCLXXXIII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 97
Старогрчка ера8 пред 1. олимпијада
Асирски календар3967
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1376
Берберски календар167
Будистички календар−239
Бурмански календар−1421
Византиски календар4725–4726
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
1913 или 1853
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
1914 или 1854
Коптски календар−1067 – −1066
Етиопски календар−791 – −790
Еврејски календар2977–2978
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−727 – −726
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2317–2318
Холоценски календар9217
Ирански календар1405 п.п. – 1404 п.п.
Исламски календар1448 п.х. – 1447 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1550
Мингуо-календар2695 пред Р. Кина
民前2695年
Нанакшахи−2251
Тајландски сончев календар−241 – −240
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−657 или −1038 или −1810
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−656 или −1037 или −1809

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4725 и 4726 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3967 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2977 и 2978 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 30 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 783 година се протега во 1853 и 1854, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1913 и 1914 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 240 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1447 и 1446 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...