< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

718 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 718. година пред новата ера, 718. од првиот милениум п.н.е., 18. од 8 век п.н.е. и деветта од 710-тите п.н.е.

719 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар719 п.н.е.
DCCXVIII п.н.е.
Ab urbe condita35
Староегипетска ераXXV династија, 34
- ФараонШабака, 3
Старогрчка ера15.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4032
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1311
Берберски календар232
Будистички календар−174
Бурмански календар−1356
Византиски календар4790–4791
Кинески календар辛酉(мет. петел)
1978 или 1918
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
1979 или 1919
Коптски календар−1002 – −1001
Етиопски календар−726 – −725
Еврејски календар3042–3043
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−662 – −661
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2382–2383
Холоценски календар9282
Ирански календар1340 п.п. – 1339 п.п.
Исламски календар1381 п.х. – 1380 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1615
Мингуо-календар2630 пред Р. Кина
民前2630年
Нанакшахи−2186
Тајландски сончев календар−176 – −175
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−592 или −973 или −1745
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−591 или −972 или −1744

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4790 и 4791 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4032 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3042 и 3043 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 35.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 718 година се протега во 1918 и 1919, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1978 и 1979 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 175 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1380 и 1379 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...