< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

750 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 750. година пред новата ера, 750. од првиот милениум п.н.е., 50. од 8 век п.н.е. и прва од 750-тите п.н.е.

751 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар751 п.н.е.
DCCL п.н.е.
Ab urbe condita3
Староегипетска ераXXV династија, 2
- ФараонПије, 2
Старогрчка ера7.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4000
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1343
Берберски календар200
Будистички календар−206
Бурмански календар−1388
Византиски календар4758–4759
Кинески календар己丑(зем. вол)
1946 или 1886
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
1947 или 1887
Коптски календар−1034 – −1033
Етиопски календар−758 – −757
Еврејски календар3010–3011
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−694 – −693
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2350–2351
Холоценски календар9250
Ирански календар1372 п.п. – 1371 п.п.
Исламски календар1414 п.х. – 1413 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1583
Мингуо-календар2662 пред Р. Кина
民前2662年
Нанакшахи−2218
Тајландски сончев календар−208 – −207
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
−624 или −1005 или −1777
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
−623 или −1004 или −1776

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4758 и 4759 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4000 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3010 и 3011 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 3.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 750 година се протега во 1886 и 1887, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1946 и 1947 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 207 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1413 и 1412 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...