< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

717 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 717. година пред новата ера, 717. од првиот милениум п.н.е., 17. од 8 век п.н.е. и осма од 710-тите п.н.е.

718 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар718 п.н.е.
DCCXVII п.н.е.
Ab urbe condita36
Староегипетска ераXXV династија, 35
- ФараонШабака, 4
Старогрчка ера15.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4033
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1310
Берберски календар233
Будистички календар−173
Бурмански календар−1355
Византиски календар4791–4792
Кинески календар壬戌(вод. куче)
1979 или 1919
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
1980 или 1920
Коптски календар−1001 – −1000
Етиопски календар−725 – −724
Еврејски календар3043–3044
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−661 – −660
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2383–2384
Холоценски календар9283
Ирански календар1339 п.п. – 1338 п.п.
Исламски календар1380 п.х. – 1379 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1616
Мингуо-календар2629 пред Р. Кина
民前2629年
Нанакшахи−2185
Тајландски сончев календар−175 – −174
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−591 или −972 или −1744
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−590 или −971 или −1743

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4791 и 4792 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4033 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3043 и 3044 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 36.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 717 година се протега во 1919 и 1920, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1979 и 1980 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 174 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1379 и 1378 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...