< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

766 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 766. година пред новата ера, 766. од првиот милениум п.н.е., 66. од 8 век п.н.е. и седма од 760-тите п.н.е.

767 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар767 п.н.е.
DCCLXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 114
Старогрчка ера3.. олимпијада, год. 2
Асирски календар3984
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1359
Берберски календар184
Будистички календар−222
Бурмански календар−1404
Византиски календар4742–4743
Кинески календар癸酉(вод. петел)
1930 или 1870
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
1931 или 1871
Коптски календар−1050 – −1049
Етиопски календар−774 – −773
Еврејски календар2994–2995
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−710 – −709
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2334–2335
Холоценски календар9234
Ирански календар1388 п.п. – 1387 п.п.
Исламски календар1431 п.х. – 1430 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1567
Мингуо-календар2678 пред Р. Кина
民前2678年
Нанакшахи−2234
Тајландски сончев календар−224 – −223
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
−640 или −1021 или −1793
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
−639 или −1020 или −1792

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4742 и 4743 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3984 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2994 и 2995 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 13 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 766 година се протега во 1870 и 1871, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1930 и 1931 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 223 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1430 и 1429 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...