< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

738 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 738. година пред новата ера, 738. од првиот милениум п.н.е., 38. од 8 век п.н.е. и деветта од 730-тите п.н.е.

739 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар739 п.н.е.
DCCXXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita15
Староегипетска ераXXV династија, 14
- ФараонПије, 14
Старогрчка ера10.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4012
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1331
Берберски календар212
Будистички календар−194
Бурмански календар−1376
Византиски календар4770–4771
Кинески календар辛丑(мет. вол)
1958 или 1898
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
1959 или 1899
Коптски календар−1022 – −1021
Етиопски календар−746 – −745
Еврејски календар3022–3023
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−682 – −681
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2362–2363
Холоценски календар9262
Ирански календар1360 п.п. – 1359 п.п.
Исламски календар1402 п.х. – 1401 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1595
Мингуо-календар2650 пред Р. Кина
民前2650年
Нанакшахи−2206
Тајландски сончев календар−196 – −195
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
−612 или −993 или −1765
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
−611 или −992 или −1764

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4770 и 4771 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4012 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3022 и 3023 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 15.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 738 година се протега во 1898 и 1899, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1958 и 1959 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 195 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1401 и 1400 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...