< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

786 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 786. година пред новата ера, 786. од првиот милениум п.н.е., 86. од 8 век п.н.е. и седма од 780-тите п.н.е.

787 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар787 п.н.е.
DCCLXXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 94
Старогрчка ера11 пред 1. олимпијада
Асирски календар3964
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1379
Берберски календар164
Будистички календар−242
Бурмански календар−1424
Византиски календар4722–4723
Кинески календар癸丑(вод. вол)
1910 или 1850
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
1911 или 1851
Коптски календар−1070 – −1069
Етиопски календар−794 – −793
Еврејски календар2974–2975
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−730 – −729
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2314–2315
Холоценски календар9214
Ирански календар1408 п.п. – 1407 п.п.
Исламски календар1451 п.х. – 1450 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1547
Мингуо-календар2698 пред Р. Кина
民前2698年
Нанакшахи−2254
Тајландски сончев календар−244 – −243
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
−660 или −1041 или −1813
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−659 или −1040 или −1812

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4722 и 4723 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3964 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2974 и 2975 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 33 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 786 година се протега во 1850 и 1851, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1910 и 1911 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 243 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1450 и 1449 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...