< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

761 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 761. година пред новата ера, 761. од првиот милениум п.н.е., 61. од 8 век п.н.е. и втора од 760-тите п.н.е.

762 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар762 п.н.е.
DCCLXI п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 119
Старогрчка ера4.. олимпијада, год. 3
Асирски календар3989
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1354
Берберски календар189
Будистички календар−217
Бурмански календар−1399
Византиски календар4747–4748
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
1935 или 1875
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
1936 или 1876
Коптски календар−1045 – −1044
Етиопски календар−769 – −768
Еврејски календар2999–3000
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−705 – −704
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2339–2340
Холоценски календар9239
Ирански календар1383 п.п. – 1382 п.п.
Исламски календар1425 п.х. – 1424 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1572
Мингуо-календар2673 пред Р. Кина
民前2673年
Нанакшахи−2229
Тајландски сончев календар−219 – −218
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−635 или −1016 или −1788
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−634 или −1015 или −1787

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4747 и 4748 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3989 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2999 и 3000 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 8 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 761 година се протега во 1875 и 1876, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1935 и 1936 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 218 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1424 и 1423 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...