< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

740 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 740. година пред новата ера, 740. од првиот милениум п.н.е., 40. од 8 век п.н.е. и прва од 740-тите п.н.е.

741 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар741 п.н.е.
DCCXL п.н.е.
Ab urbe condita13
Староегипетска ераXXV династија, 12
- ФараонПије, 12
Старогрчка ера9.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4010
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1333
Берберски календар210
Будистички календар−196
Бурмански календар−1378
Византиски календар4768–4769
Кинески календар己亥(зем. свиња)
1956 или 1896
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
1957 или 1897
Коптски календар−1024 – −1023
Етиопски календар−748 – −747
Еврејски календар3020–3021
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−684 – −683
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2360–2361
Холоценски календар9260
Ирански календар1362 п.п. – 1361 п.п.
Исламски календар1404 п.х. – 1403 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1593
Мингуо-календар2652 пред Р. Кина
民前2652年
Нанакшахи−2208
Тајландски сончев календар−198 – −197
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
−614 или −995 или −1767
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−613 или −994 или −1766

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4768 и 4769 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4010 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3020 и 3021 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 13.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 740 година се протега во 1896 и 1897, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1956 и 1957 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 197 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1403 и 1402 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...