< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

756 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 756. година пред новата ера, 756. од првиот милениум п.н.е., 56. од 8 век п.н.е. и седма од 750-тите п.н.е.

757 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар757 п.н.е.
DCCLVI п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 124
Старогрчка ера5.. олимпијада, год. 4
Асирски календар3994
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1349
Берберски календар194
Будистички календар−212
Бурмански календар−1394
Византиски календар4752–4753
Кинески календар癸未(вод. коза)
1940 или 1880
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
1941 или 1881
Коптски календар−1040 – −1039
Етиопски календар−764 – −763
Еврејски календар3004–3005
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−700 – −699
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2344–2345
Холоценски календар9244
Ирански календар1378 п.п. – 1377 п.п.
Исламски календар1420 п.х. – 1419 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1577
Мингуо-календар2668 пред Р. Кина
民前2668年
Нанакшахи−2224
Тајландски сончев календар−214 – −213
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
−630 или −1011 или −1783
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
−629 или −1010 или −1782

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4752 и 4753 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3994 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3004 и 3005 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 3 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 756 година се протега во 1880 и 1881, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1940 и 1941 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 213 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1419 и 1418 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...