< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

777 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 777. година пред новата ера, 777. од првиот милениум п.н.е., 77. од 8 век п.н.е. и осма од 770-тите п.н.е.

778 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар778 п.н.е.
DCCLXXVII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 103
Старогрчка ера2 пред 1. олимпијада
Асирски календар3973
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1370
Берберски календар173
Будистички календар−233
Бурмански календар−1415
Византиски календар4731–4732
Кинески календар壬戌(вод. куче)
1919 или 1859
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
1920 или 1860
Коптски календар−1061 – −1060
Етиопски календар−785 – −784
Еврејски календар2983–2984
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−721 – −720
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2323–2324
Холоценски календар9223
Ирански календар1399 п.п. – 1398 п.п.
Исламски календар1442 п.х. – 1441 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1556
Мингуо-календар2689 пред Р. Кина
民前2689年
Нанакшахи−2245
Тајландски сончев календар−235 – −234
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
−651 или −1032 или −1804
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
−650 или −1031 или −1803

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4731 и 4732 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3973 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2983 и 2984 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 24 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 777 година се протега во 1859 и 1860, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1919 и 1920 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 234 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1441 и 1440 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...