< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

724 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 724. година пред новата ера, 724. од првиот милениум п.н.е., 24. од 8 век п.н.е. и петта од 720-тите п.н.е.

725 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар725 п.н.е.
DCCXXIV BC
Ab urbe condita29
Староегипетска ераXXV династија, 28
- ФараонПије, 28
Старогрчка ера13.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4026
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1317
Берберски календар226
Будистички календар−180
Бурмански календар−1362
Византиски календар4784–4785
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
1972 или 1912
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
1973 или 1913
Коптски календар−1008 – −1007
Етиопски календар−732 – −731
Еврејски календар3036–3037
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−668 – −667
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2376–2377
Холоценски календар9276
Ирански календар1346 п.п. – 1345 п.п.
Исламски календар1387 п.х. – 1386 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1609
Мингуо-календар2636 пред Р. Кина
民前2636年
Нанакшахи−2192
Тајландски сончев календар−182 – −181
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−598 или −979 или −1751
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
−597 или −978 или −1750

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4784 и 4785 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4026 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3036 и 3037 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 29.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 724 година се протега во 1912 и 1913, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1972 и 1973 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 181 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1386 и 1385 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...