< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

727 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 727. година пред новата ера, 727. од првиот милениум п.н.е., 27. од 8 век п.н.е. и осма од 720-тите п.н.е.

728 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар728 п.н.е.
DCCXXVII п.н.е.
Ab urbe condita26
Староегипетска ераXXV династија, 25
- ФараонПије, 25
Старогрчка ера13. олимпијада (победник
Асирски календар4023
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1320
Берберски календар223
Будистички календар−183
Бурмански календар−1365
Византиски календар4781–4782
Кинески календар壬子(вод. стаорец)
1969 или 1909
    — до —
癸丑年 (вод. вол)
1970 или 1910
Коптски календар−1011 – −1010
Етиопски календар−735 – −734
Еврејски календар3033–3034
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−671 – −670
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2373–2374
Холоценски календар9273
Ирански календар1349 п.п. – 1348 п.п.
Исламски календар1390 п.х. – 1389 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1606
Мингуо-календар2639 пред Р. Кина
民前2639年
Нанакшахи−2195
Тајландски сончев календар−185 – −184
Тибетски календар阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−601 или −982 или −1754
    — до —
阴水牛年
(женска вода-вол)
−600 или −981 или −1753

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4781 и 4782 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4023 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3033 и 3034 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 26.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 727 година се протега во 1909 и 1910, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1969 и 1970 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 184 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1389 и 1388 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...