< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

719 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 719. година пред новата ера, 719. од првиот милениум п.н.е., 19. од 8 век п.н.е. и последна од 710-тите п.н.е.

720 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар720 п.н.е.
DCCXIX п.н.е.
Ab urbe condita34
Староегипетска ераXXV династија, 33
- ФараонШабака, 2
Старогрчка ера15. олимпијада (победник
Асирски календар4031
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1312
Берберски календар231
Будистички календар−175
Бурмански календар−1357
Византиски календар4789–4790
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
1977 или 1917
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
1978 или 1918
Коптски календар−1003 – −1002
Етиопски календар−727 – −726
Еврејски календар3041–3042
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−663 – −662
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2381–2382
Холоценски календар9281
Ирански календар1341 п.п. – 1340 п.п.
Исламски календар1382 п.х. – 1381 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1614
Мингуо-календар2631 пред Р. Кина
民前2631年
Нанакшахи−2187
Тајландски сончев календар−177 – −176
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−593 или −974 или −1746
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−592 или −973 или −1745

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4789 и 4790 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4031 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3041 и 3042 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 34.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 719 година се протега во 1917 и 1918, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1977 и 1978 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 176 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1381 и 1380 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...