< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

720 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 720. година пред новата ера, 720. од првиот милениум п.н.е., 20. од 8 век п.н.е. и прва од 720-тите п.н.е.

721 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар721 п.н.е.
DCCXX п.н.е.
Ab urbe condita33
Староегипетска ераXXV династија, 32
- ФараонШабака, 1
Старогрчка ера14.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4030
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1313
Берберски календар230
Будистички календар−176
Бурмански календар−1358
Византиски календар4788–4789
Кинески календар己未(зем. коза)
1976 или 1916
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
1977 или 1917
Коптски календар−1004 – −1003
Етиопски календар−728 – −727
Еврејски календар3040–3041
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−664 – −663
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2380–2381
Холоценски календар9280
Ирански календар1342 п.п. – 1341 п.п.
Исламски календар1383 п.х. – 1382 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1613
Мингуо-календар2632 пред Р. Кина
民前2632年
Нанакшахи−2188
Тајландски сончев календар−178 – −177
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
−594 или −975 или −1747
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−593 или −974 или −1746

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4788 и 4789 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4030 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3040 и 3041 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 33.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 720 година се протега во 1916 и 1917, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1976 и 1977 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 177 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1382 и 1381 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...