< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

776 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 776. година пред новата ера, 776. од првиот милениум п.н.е., 76. од 8 век п.н.е. и седма од 770-тите п.н.е.

777 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар777 п.н.е.
DCCLXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 104
Старогрчка ера1 пред 1. олимпијада
Асирски календар3974
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1369
Берберски календар174
Будистички календар−232
Бурмански календар−1414
Византиски календар4732–4733
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
1920 или 1860
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
1921 или 1861
Коптски календар−1060 – −1059
Етиопски календар−784 – −783
Еврејски календар2984–2985
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−720 – −719
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2324–2325
Холоценски календар9224
Ирански календар1398 п.п. – 1397 п.п.
Исламски календар1441 п.х. – 1440 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1557
Мингуо-календар2688 пред Р. Кина
民前2688年
Нанакшахи−2244
Тајландски сончев календар−234 – −233
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
−650 или −1031 или −1803
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−649 или −1030 или −1802

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4732 и 4733 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3974 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2984 и 2985 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 23 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 776 година се протега во 1860 и 1861, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1920 и 1921 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 233 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1440 и 1439 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...