< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

748 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 748. година пред новата ера, 748. од првиот милениум п.н.е., 48. од 8 век п.н.е. и деветта од 740-тите п.н.е.

749 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар749 п.н.е.
DCCXLVIII п.н.е.
Ab urbe condita5
Староегипетска ераXXV династија, 4
- ФараонПије, 4
Старогрчка ера7.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4002
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1341
Берберски календар202
Будистички календар−204
Бурмански календар−1386
Византиски календар4760–4761
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
1948 или 1888
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
1949 или 1889
Коптски календар−1032 – −1031
Етиопски календар−756 – −755
Еврејски календар3012–3013
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−692 – −691
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2352–2353
Холоценски календар9252
Ирански календар1370 п.п. – 1369 п.п.
Исламски календар1412 п.х. – 1411 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1585
Мингуо-календар2660 пред Р. Кина
民前2660年
Нанакшахи−2216
Тајландски сончев календар−206 – −205
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
−622 или −1003 или −1775
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
−621 или −1002 или −1774

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4760 и 4761 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4002 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3012 и 3013 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 5.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 748 година се протега во 1888 и 1889, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1948 и 1949 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 205 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1411 и 1410 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...