< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

782 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 782. година пред новата ера, 782. од првиот милениум п.н.е., 82. од 8 век п.н.е. и трета од 780-тите п.н.е.

783 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар783 п.н.е.
DCCLXXXII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 98
Старогрчка ера7 пред 1. олимпијада
Асирски календар3968
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1375
Берберски календар168
Будистички календар−238
Бурмански календар−1420
Византиски календар4726–4727
Кинески календар丁巳(огн. змија)
1914 или 1854
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
1915 или 1855
Коптски календар−1066 – −1065
Етиопски календар−790 – −789
Еврејски календар2978–2979
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−726 – −725
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2318–2319
Холоценски календар9218
Ирански календар1404 п.п. – 1403 п.п.
Исламски календар1447 п.х. – 1446 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1551
Мингуо-календар2694 пред Р. Кина
民前2694年
Нанакшахи−2250
Тајландски сончев календар−240 – −239
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−656 или −1037 или −1809
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−655 или −1036 или −1808

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4726 и 4727 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3968 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2978 и 2979 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 29 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 782 година се протега во 1854 и 1855, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1914 и 1915 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 239 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1446 и 1445 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...