< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

704 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 704. година пред новата ера, 704. од првиот милениум п.н.е., 4. од 8 век п.н.е. и петта од 700-тите п.н.е.

705 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар705 п.н.е.
DCCIV п.н.е.
Ab urbe condita49
Староегипетска ераXXV династија, 48
- ФараонШебитку, 3
Старогрчка ера18.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4046
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1297
Берберски календар246
Будистички календар−160
Бурмански календар−1342
Византиски календар4804–4805
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
1992 или 1932
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
1993 или 1933
Коптски календар−988 – −987
Етиопски календар−712 – −711
Еврејски календар3056–3057
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−648 – −647
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2396–2397
Холоценски календар9296
Ирански календар1326 п.п. – 1325 п.п.
Исламски календар1367 п.х. – 1366 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1629
Мингуо-календар2616 пред Р. Кина
民前2616年
Нанакшахи−2172
Тајландски сончев календар−162 – −161
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−578 или −959 или −1731
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−577 или −958 или −1730

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4804 и 4805 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4046 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3056 и 3057 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 49.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 704 година се протега во 1932 и 1933, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1992 и 1993 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 161 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1366 и 1365 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...