< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

728 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 728. година пред новата ера, 728. од првиот милениум п.н.е., 28. од 8 век п.н.е. и деветта од 720-тите п.н.е.

729 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар729 п.н.е.
DCCXXVIII п.н.е.
Ab urbe condita25
Староегипетска ераXXV династија, 24
- ФараонПије, 24
Старогрчка ера12.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4022
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1321
Берберски календар222
Будистички календар−184
Бурмански календар−1366
Византиски календар4780–4781
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
1968 или 1908
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
1969 или 1909
Коптски календар−1012 – −1011
Етиопски календар−736 – −735
Еврејски календар3032–3033
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−672 – −671
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2372–2373
Холоценски календар9272
Ирански календар1350 п.п. – 1349 п.п.
Исламски календар1391 п.х. – 1390 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1605
Мингуо-календар2640 пред Р. Кина
民前2640年
Нанакшахи−2196
Тајландски сончев календар−186 – −185
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
−602 или −983 или −1755
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
−601 или −982 или −1754

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4780 и 4781 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4022 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3032 и 3033 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 25.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 728 година се протега во 1908 и 1909, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1968 и 1969 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 185 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1390 и 1389 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...