< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

739 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 739. година пред новата ера, 739. од првиот милениум п.н.е., 39. од 8 век п.н.е. и последна од 730-тите п.н.е.

740 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар740 п.н.е.
DCCXXXIX п.н.е.
Ab urbe condita14
Староегипетска ераXXV династија, 13
- ФараонПије, 13
Старогрчка ера10. олимпијада (победник
Асирски календар4011
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1332
Берберски календар211
Будистички календар−195
Бурмански календар−1377
Византиски календар4769–4770
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
1957 или 1897
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
1958 или 1898
Коптски календар−1023 – −1022
Етиопски календар−747 – −746
Еврејски календар3021–3022
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−683 – −682
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2361–2362
Холоценски календар9261
Ирански календар1361 п.п. – 1360 п.п.
Исламски календар1403 п.х. – 1402 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1594
Мингуо-календар2651 пред Р. Кина
民前2651年
Нанакшахи−2207
Тајландски сончев календар−197 – −196
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−613 или −994 или −1766
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
−612 или −993 или −1765

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4769 и 4770 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4011 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3021 и 3022 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 14.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 739 година се протега во 1897 и 1898, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1957 и 1958 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 196 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1402 и 1401 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...