< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

772 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 772. година пред новата ера, 772. од првиот милениум п.н.е., 72. од 8 век п.н.е. и трета од 770-тите п.н.е.

773 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар773 п.н.е.
DCCLXXII BC
Староегипетска ераXXIII династија, 108
Старогрчка ера1.. олимпијада, год. 4
Асирски календар3978
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1365
Берберски календар178
Будистички календар−228
Бурмански календар−1410
Византиски календар4736–4737
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
1924 или 1864
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
1925 или 1865
Коптски календар−1056 – −1055
Етиопски календар−780 – −779
Еврејски календар2988–2989
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−716 – −715
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2328–2329
Холоценски календар9228
Ирански календар1394 п.п. – 1393 п.п.
Исламски календар1437 п.х. – 1436 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1561
Мингуо-календар2684 пред Р. Кина
民前2684年
Нанакшахи−2240
Тајландски сончев календар−230 – −229
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
−646 или −1027 или −1799
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
−645 или −1026 или −1798

Други календариУреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4736 и 4737 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3978 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2988 и 2989 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 19 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 772 година се протега во 1864 и 1865, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1924 и 1925 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 229 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1436 и 1435 исламска година пред хиџра.

НастаниУреди

  • ...

ЛичностиУреди

  • ...

ОткритијаУреди

  • ...