< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

723 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 723. година пред новата ера, 723. од првиот милениум п.н.е., 23. од 8 век п.н.е. и четвртта од 720-тите п.н.е.

724 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар724 п.н.е.
DCCXXIII п.н.е.
Ab urbe condita30
Староегипетска ераXXV династија, 29
- ФараонПије, 29
Старогрчка ера14. олимпијада (победник
Асирски календар4027
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1316
Берберски календар227
Будистички календар−179
Бурмански календар−1361
Византиски календар4785–4786
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
1973 или 1913
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
1974 или 1914
Коптски календар−1007 – −1006
Етиопски календар−731 – −730
Еврејски календар3037–3038
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−667 – −666
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2377–2378
Холоценски календар9277
Ирански календар1345 п.п. – 1344 п.п.
Исламски календар1386 п.х. – 1385 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1610
Мингуо-календар2635 пред Р. Кина
民前2635年
Нанакшахи−2191
Тајландски сончев календар−181 – −180
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
−597 или −978 или −1750
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
−596 или −977 или −1749

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4785 и 4786 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4027 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3037 и 3038 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 30.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 723 година се протега во 1913 и 1914, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1973 и 1974 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 180 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1385 и 1384 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...