< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

736 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 736. година пред новата ера, 736. од првиот милениум п.н.е., 36. од 8 век п.н.е. и седма од 730-тите п.н.е.

737 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар737 п.н.е.
DCCXXXVI п.н.е.
Ab urbe condita17
Староегипетска ераXXV династија, 16
- ФараонПије, 16
Старогрчка ера10.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4014
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1329
Берберски календар214
Будистички календар−192
Бурмански календар−1374
Византиски календар4772–4773
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
1960 или 1900
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
1961 или 1901
Коптски календар−1020 – −1019
Етиопски календар−744 – −743
Еврејски календар3024–3025
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−680 – −679
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2364–2365
Холоценски календар9264
Ирански календар1358 п.п. – 1357 п.п.
Исламски календар1400 п.х. – 1399 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1597
Мингуо-календар2648 пред Р. Кина
民前2648年
Нанакшахи−2204
Тајландски сончев календар−194 – −193
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
−610 или −991 или −1763
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
−609 или −990 или −1762

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4772 и 4773 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4014 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3024 и 3025 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 17.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 736 година се протега во 1900 и 1901, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1960 и 1961 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 193 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1399 и 1398 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...