< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

759 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 759. година пред новата ера, 759. од првиот милениум п.н.е., 59. од 8 век п.н.е. и последна од 750-тите п.н.е.

760 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар760 п.н.е.
DCCLIX п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 121
Старогрчка ера5. олимпијада (победник
Асирски календар3991
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1352
Берберски календар191
Будистички календар−215
Бурмански календар−1397
Византиски календар4749–4750
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
1937 или 1877
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
1938 или 1878
Коптски календар−1043 – −1042
Етиопски календар−767 – −766
Еврејски календар3001–3002
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−703 – −702
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2341–2342
Холоценски календар9241
Ирански календар1381 п.п. – 1380 п.п.
Исламски календар1423 п.х. – 1422 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1574
Мингуо-календар2671 пред Р. Кина
民前2671年
Нанакшахи−2227
Тајландски сончев календар−217 – −216
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
−633 или −1014 или −1786
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
−632 или −1013 или −1785

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4749 и 4750 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3991 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3001 и 3002 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 6 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 759 година се протега во 1877 и 1878, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1937 и 1938 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 216 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1422 и 1421 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...