< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

712 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 712. година пред новата ера, 712. од првиот милениум п.н.е., 12. од 8 век п.н.е. и трета од 710-тите п.н.е.

713 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар713 п.н.е.
DCCXII п.н.е.
Ab urbe condita41
Староегипетска ераXXV династија, 40
- ФараонШабака, 9
Старогрчка ера16.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4038
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1305
Берберски календар238
Будистички календар−168
Бурмански календар−1350
Византиски календар4796–4797
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
1984 или 1924
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
1985 или 1925
Коптски календар−996 – −995
Етиопски календар−720 – −719
Еврејски календар3048–3049
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−656 – −655
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2388–2389
Холоценски календар9288
Ирански календар1334 п.п. – 1333 п.п.
Исламски календар1375 п.х. – 1374 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1621
Мингуо-календар2624 пред Р. Кина
民前2624年
Нанакшахи−2180
Тајландски сончев календар−170 – −169
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
−586 или −967 или −1739
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
−585 или −966 или −1738

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4796 и 4797 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4038 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3048 и 3049 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 41.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 712 година се протега во 1924 и 1925, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1984 и 1985 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 169 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1374 и 1373 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...