< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

730 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 730. година пред новата ера, 730. од првиот милениум п.н.е., 30. од 8 век п.н.е. и прва од 730-тите п.н.е.

731 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар731 п.н.е.
DCCXXX п.н.е.
Ab urbe condita23
Староегипетска ераXXV династија, 22
- ФараонПије, 22
Старогрчка ера12.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4020
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1323
Берберски календар220
Будистички календар−186
Бурмански календар−1368
Византиски календар4778–4779
Кинески календар己酉(зем. петел)
1966 или 1906
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
1967 или 1907
Коптски календар−1014 – −1013
Етиопски календар−738 – −737
Еврејски календар3030–3031
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−674 – −673
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2370–2371
Холоценски календар9270
Ирански календар1352 п.п. – 1351 п.п.
Исламски календар1394 п.х. – 1393 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1603
Мингуо-календар2642 пред Р. Кина
民前2642年
Нанакшахи−2198
Тајландски сончев календар−188 – −187
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
−604 или −985 или −1757
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
−603 или −984 или −1756

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4778 и 4779 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4020 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3030 и 3031 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 23.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 730 година се протега во 1906 и 1907, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1966 и 1967 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 187 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1393 и 1392 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...