< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

705 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 705. година пред новата ера, 705. од првиот милениум п.н.е., 5. од 8 век п.н.е. и шеста од 700-тите п.н.е.

706 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар706 п.н.е.
DCCV п.н.е.
Ab urbe condita48
Староегипетска ераXXV династија, 47
- ФараонШебитку, 2
Старогрчка ера18.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4045
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1298
Берберски календар245
Будистички календар−161
Бурмански календар−1343
Византиски календар4803–4804
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
1991 или 1931
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
1992 или 1932
Коптски календар−989 – −988
Етиопски календар−713 – −712
Еврејски календар3055–3056
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−649 – −648
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2395–2396
Холоценски календар9295
Ирански календар1327 п.п. – 1326 п.п.
Исламски календар1368 п.х. – 1367 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1628
Мингуо-календар2617 пред Р. Кина
民前2617年
Нанакшахи−2173
Тајландски сончев календар−163 – −162
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−579 или −960 или −1732
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−578 или −959 или −1731

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4803 и 4804 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4045 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3055 и 3056 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 48.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 705 година се протега во 1931 и 1932, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1991 и 1992 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 162 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1367 и 1366 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...