< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

779 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 779. година пред новата ера, 779. од првиот милениум п.н.е., 79. од 8 век п.н.е. и последна од 770-тите п.н.е.

780 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар780 п.н.е.
DCCLXXIX п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 101
Старогрчка ера4 пред 1. олимпијада
Асирски календар3971
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1372
Берберски календар171
Будистички календар−235
Бурмански календар−1417
Византиски календар4729–4730
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
1917 или 1857
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
1918 или 1858
Коптски календар−1063 – −1062
Етиопски календар−787 – −786
Еврејски календар2981–2982
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−723 – −722
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2321–2322
Холоценски календар9221
Ирански календар1401 п.п. – 1400 п.п.
Исламски календар1444 п.х. – 1443 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1554
Мингуо-календар2691 пред Р. Кина
民前2691年
Нанакшахи−2247
Тајландски сончев календар−237 – −236
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
−653 или −1034 или −1806
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
−652 или −1033 или −1805

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4729 и 4730 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3971 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2981 и 2982 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 26 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 779 година се протега во 1857 и 1858, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1917 и 1918 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 236 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1443 и 1442 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...