< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

722 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 722. година пред новата ера, 722. од првиот милениум п.н.е., 22. од 8 век п.н.е. и трета од 720-тите п.н.е.

723 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар723 п.н.е.
DCCXXII п.н.е.
Ab urbe condita31
Староегипетска ераXXV династија, 30
- ФараонПије, 30
Старогрчка ера14.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4028
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1315
Берберски календар228
Будистички календар−178
Бурмански календар−1360
Византиски календар4786–4787
Кинески календар丁巳(огн. змија)
1974 или 1914
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
1975 или 1915
Коптски календар−1006 – −1005
Етиопски календар−730 – −729
Еврејски календар3038–3039
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−666 – −665
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2378–2379
Холоценски календар9278
Ирански календар1344 п.п. – 1343 п.п.
Исламски календар1385 п.х. – 1384 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1611
Мингуо-календар2634 пред Р. Кина
民前2634年
Нанакшахи−2190
Тајландски сончев календар−180 – −179
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−596 или −977 или −1749
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−595 или −976 или −1748

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4786 и 4787 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4028 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3038 и 3039 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 31.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 722 година се протега во 1914 и 1915, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1974 и 1975 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 179 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1384 и 1383 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...