< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

746 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 746. година пред новата ера, 746. од првиот милениум п.н.е., 46. од 8 век п.н.е. и седма од 740-тите п.н.е.

747 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар747 п.н.е.
DCCXLVI п.н.е.
Ab urbe condita7
Староегипетска ераXXV династија, 6
- ФараонПије, 6
Старогрчка ера8.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4004
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1339
Берберски календар204
Будистички календар−202
Бурмански календар−1384
Византиски календар4762–4763
Кинески календар癸巳(вод. змија)
1950 или 1890
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
1951 или 1891
Коптски календар−1030 – −1029
Етиопски календар−754 – −753
Еврејски календар3014–3015
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−690 – −689
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2354–2355
Холоценски календар9254
Ирански календар1368 п.п. – 1367 п.п.
Исламски календар1410 п.х. – 1409 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1587
Мингуо-календар2658 пред Р. Кина
民前2658年
Нанакшахи−2214
Тајландски сончев календар−204 – −203
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
−620 или −1001 или −1773
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
−619 или −1000 или −1772

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4762 и 4763 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4004 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3014 и 3015 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 7.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 746 година се протега во 1890 и 1891, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1950 и 1951 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 203 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1409 и 1408 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...