< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

768 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 768. година пред новата ера, 768. од првиот милениум п.н.е., 68. од 8 век п.н.е. и деветта од 760-тите п.н.е.

769 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар769 п.н.е.
DCCLXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 112
Старогрчка ера2.. олимпијада, год. 4
Асирски календар3982
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1361
Берберски календар182
Будистички календар−224
Бурмански календар−1406
Византиски календар4740–4741
Кинески календар辛未(мет. коза)
1928 или 1868
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
1929 или 1869
Коптски календар−1052 – −1051
Етиопски календар−776 – −775
Еврејски календар2992–2993
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−712 – −711
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2332–2333
Холоценски календар9232
Ирански календар1390 п.п. – 1389 п.п.
Исламски календар1433 п.х. – 1432 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1565
Мингуо-календар2680 пред Р. Кина
民前2680年
Нанакшахи−2236
Тајландски сончев календар−226 – −225
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
−642 или −1023 или −1795
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−641 или −1022 или −1794

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4740 и 4741 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3982 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2992 и 2993 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 15 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 768 година се протега во 1868 и 1869, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1928 и 1929 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 225 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1432 и 1431 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...