< 9 век п.н.е. 8 век п.н.е. 7 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1

799 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 799. година пред новата ера, 799. од првиот милениум п.н.е., 99. од 8 век п.н.е. и последна од 790-тите п.н.е.

800 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар800 п.н.е.
DCCXCIX п.н.е.
Староегипетска ераXXIII династија, 81
Старогрчка ера24 пред 1. олимпијада
Асирски календар3951
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1392
Берберски календар151
Будистички календар−255
Бурмански календар−1437
Византиски календар4709–4710
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
1897 или 1837
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
1898 или 1838
Коптски календар−1083 – −1082
Етиопски календар−807 – −806
Еврејски календар2961–2962
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−743 – −742
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2301–2302
Холоценски календар9201
Ирански календар1421 п.п. – 1420 п.п.
Исламски календар1465 п.х. – 1464 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1534
Мингуо-календар2711 пред Р. Кина
民前2711年
Нанакшахи−2267
Тајландски сончев календар−257 – −256
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−673 или −1054 или −1826
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
−672 или −1053 или −1825

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4709 и 4710 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3951 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2961 и 2962 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 46 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 799 година се протега во 1837 и 1838, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1897 и 1898 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 256 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1464 и 1463 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...